Literární archiv Památníku národního písemnictví - Petr Jaroslav

Vyhledávání:
Jaroslav Petr
(1902-1987)

Narodil se 25. října 1902 v Hořicích v Podkrkonoší, zemřel 1987 v Praze.
Byl synem košíkáře. Po ukončení měšťanské školy se v tiskárně vyučil jako tiskař a sazeč. Potom vykonal v Praze základní vojenskou službu.
Od roku 1924 pracoval v tiskárně Garmond v Praze. Za několik let se stal i jejím vlastníkem. V roce 1948 byla tiskárna zlikvidována a Jaroslav Petr našel zaměstnání ve Státním typizačním ústavu, kde pracoval až do odchodu do důchodu.
Měl velký zájem o veřejný život. Byl členem několika spolků, Sokola v Hořicích i potom v Praze v Dejvicích, Klubu přátel města Hořic v Podkrkonoší atd.
V tiskárně se seznámil se spisovatelem Eduardem Štorchem. Přátelil se s ním dlouhá léta a po jeho smrti se stal správcem jeho pozůstalosti. Zajistil její předání do hořického muzea, odkud ji získal literární archiv Památníku národního písemnictví.
Také písemnosti Jaroslava Petra po jeho smrti předala jeho sestra do této instituce.
       Písemná pozůstalost Jaroslava Petra je cenná hlavně ve vztahu k odkazu Eduarda Štorcha. Obsahuje doklady a korespondenci k novým vydáním Štorchových knih a několik jeho rukopisů. Další písemnosti se týkají hořické vlastivědy.
Pozůstalost je uložena ve čtyřech archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 12/90 a zahrnuje období 1920 - 1988.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace