Literární archiv Památníku národního písemnictví - Akademie flekovská - spolkový archiv

Vyhledávání:

Akademie flekovská
(1902-?)


Akademie flekovská byla založena 28. 5. 1902 v Praze. Byl to spolek herců, zpěváků, literátů, malířů, sochařů, lékařů, právníků a obchodníků, kteří se scházeli v pivovaře U Fleků. Heslem bylo: Kdo sem chce vstoupiti, haloše a charže zanech venku - dovnitř smí vstoupiti pouze člověk! Byla to společnost veselá, vtipná, ve které se však nevedly jenom vtipné „půtky“, ale i řeči politické, např. proti habsburské monarchii. Malovalo se zde, kreslilo, hrála domácí kapela na „hubofony“, ale vystupovali zde i hudebníci z orchestru Národního divadla. Sami členové Akademie flekovské pořádali ochotnická představení, jejichž výtěžek věnovali ve prospěch chudých, menšinových škol apod.
Mezi návštěvníky byli i cizinci z Německa, Polska, Ruska, Číny, Japonska, USA a dalších zemí. Zajímavým návštěvníkem byl i potomek Jana Amose Komenského ing. Jiří Viktor Figulus, který přijel z Afriky.
Hlavní částí fondu jsou rukopisy. Zachovalo se pět knih, které jsou plné krásných kreseb (i karikatur), několika akvarelů, básniček, rýmovaček, zápisů ze setkání se zajímavými osobnostmi nejen v češtině, ale i ve slovenštině, polštině, angličtině, němčině a japonštině.
Poslední zápis je od zakladatele Ládi Nováka ze 13. 5. 1935, kdy spisy předal do Národního muzea. Fond Akademie flekovská je uložen ve dvojitém archivním kartónu pod přírůstkovými čísly 110/36 a 229/43, zahrnuje časové období let 1902-1935.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace