Literární archiv Památníku národního písemnictví - Babler Otto František

Vyhledávání:
Otto František Babler
(1901-1984)


Narodil se 26. 1. 1901 v Zenici v Jugoslávii a zemřel 24. 2. 1984 v Olomouci
Překladatel a kulturní publicista. Mimořádné znalosti evropských jazyků mu umožnily vytvořit rozsáhlé překladatelské dílo. Překládal ze srbochorvatštiny, slovinštiny, polštiny, ruštiny, bulharštiny, němčiny, angličtiny, italštiny a moderní i středověké francouzštiny. Do českého prostředí uváděl především literaturu jihoslovanskou. Jeho životním dílem je však překlad Dantovy Božské komedie. Českou literaturu, zvláště poezii, uváděl do světa v německých a anglických překladech. Drobnější literární útvary převáděl i z různých jazyků navzájem (např. z angličtiny, polštiny i ruštiny do němčiny) a své překlady, literární recenze, kulturní glosy a informativní studie publikoval v desítkách evropských časopisů.
V LA PNP je uložen jenom fragment Bablerovy pozůstalosti, který obsahuje především rukopis Dantovy Božské komedie v počáteční verzi a výstřižky překladů české poezie ze sedmdesátých let, které do literárního archivu posílal sám O. F. Babler.
Fragment pozůstalosti je uložen ve dvou archivních kartónech pod různými přírůstkovými čísly v rozmezí 105/61 – 22/95. Zahrnuje období 1934 – 1986.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace