Literární archiv Památníku národního písemnictví - Marek František

Vyhledávání:
František Marek
(1874-1917)

Narodil se 1874 a zemřel 1917, bližší data o životě a působení se nepodařilo zjistit, a tak uvádím jen několik údajů obsažených v zachovalé korespondenci.
František Marek byl zvěrolékařem, působil koncem 19. století v Nové Kdyni, v Chotěboři a počátkem 20. století se usadil v Českém Brodě. Roku 1903 se oženil. Za první světové války byl zařazen ve veterinární nemocnici na zámku v Raduni u Opavy.
Ve svých působištích se zapojil do kulturního života, hrál ochotnické divadlo a zajímalo ho výtvarné umění. V Kdyni patřil do kroužku místních i prázdninových přátel Emila Tschidy (Karel Wellner, František Žákavec), Českomoravská Vysočina ho přivedla do okruhu přátel Antonína Slavíčka a Karla V. Raise.
Písemnou pozůstalost Františka Marka tvoří převážně přijatá korespondence dokumentující jeho přátelské styky s výše uvedenými osobnostmi i jeho publicistickou činnost v odborných časopisech. Je uložena ve dvou archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 58/81 a zahrnuje období 1885 - 1945.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace