Literární archiv Památníku národního písemnictví - Braun Vladimír

Vyhledávání:
Vladimír Braun
(1905-1984)


Narodil se 7. dubna 1905 ve Volyni, zemřel 2. dubna 1984 tamtéž. Pocházel z rodiny obchodníka, studoval gymnázium v Písku a v Českých Budějovicích, ale z existenčních důvodů maturoval na českobudějovické obchodní akademii. Po celý život byl zaměstnán v bankovnictví. Nejprve působil v Občanské záložně ve Volyni, ve Svazu záložen v Praze a v záložně v Bavorově. Pak se stal zaměstnancem Národní banky československé a pracoval postupně v pobočkách Jihlava, Trutnov, Banská Bystrica, Ružomberok, Uherské Hradiště a od r. 1938 České Budějovice. Zde plně rozvinul své kulturní zájmy, zvláště v místní skupině Družstevní práce. V roce 1958 odešel do důchodu a přestěhoval se do Volyně. Až do r. 1977 byl konzervátorem Státní památkové péče pro tamní okres. Přes svou chorobu se až do konce života věnoval vlastivědné práci. Tiskem vyšly jeho knížky Památky strakonického okresu a Ediční činnost členů Družstevní práce v Českých Budějovicích, přispíval do místního tisku i do celostátních časopisů (Panorama, Památky a příroda, Jihočeský sborník historický, Šumava, Výběr z prací členů Historického klubu při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích atd.).
Část svých písemností věnoval Vladimír Braun do literárního archivu Památníku národního písemnictví v letech 1980 - 1983. Jde hlavně o dokumentaci činnosti místní skupiny Družstevní práce v Českých Budějovicích. V korespondenci je několik dopisů Petra Bezruče, Cyrila Boudy a A. M. Píši.
Celá literární pozůstalost Vladimíra Brauna je uložena v 1 archivním kartónu pod přírůstkovými čísly 76/80, 60, 107/83 a zahrnuje období 1946 - 1980.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace