Literární archiv Památníku národního písemnictví - Moudrá Pavla

Vyhledávání:
Pavla Moudrá
(1861-1940)

Narodila se 26. ledna 1861 v Praze, zemřela 10. září 1940 v Praze. Byla manželkou spisovatele Pavla Albieriho, vlastním jménem Jana Mucka, ale rozešli se a po jeho smrti se provdala za Antonína Mrhu.
V mládí působila jako vychovatelka v Rusku, později žila v Neveklově, v Olomouci a nakonec se vrátila opět do Prahy. Po celý život se věnovala veřejnému a společenskému životu, působila v ženském, mírovém a v abstinentním hnutí a ve spolcích na ochranu zvířat. Hlavní zájem měla o literaturu. Napsala řadu knih povídek, vzpomínek a prací pro děti, např. Do rozmaru a do pláče (1900), Rok dětství (1910), Do dívčích let (1911), Ráj na zemi (1917), hru Lekníny (1918) aj. Často přispívala do našich předních časopisů (Národní listy, Národní politika, Obzor, Švanda dudák, Zlatá Praha, Volné směry, Ženské listy, Ženský svět), sama působila v redakcích časopisů Ratibor a Lada. Některé příspěvky uveřejnila pod pseudonymem Olga Přikrylová. Také hodně překládala z němčiny, francouzštiny, angličtiny a švédštiny (Carlyle, Dickens, Ludwig, Kipling). Do češtiny přeložila i dílo nositelky Nobelovy ceny za mír Berty Suttnerové-Kinské.
Fragment literární pozůstalosti Pavly Moudré získal literární archiv Národního muzea a později literární archiv Památníku národního písemnictví drobnými dary a nákupy v letech 1930 - 1971.
Literární pozůstalost Pavly Moudré je uložena v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly v rozmezí 12/28 - 36/58 a zahrnuje období 1870 - 1938.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace