Literární archiv Památníku národního písemnictví - Brožek Josef

Vyhledávání:
Josef Brožek
(1875-1935)


Narodil se 6. 2. 1875 v Loučkách u Semil, zemřel 29. 10. 1935 v Turnově.
Pocházel z chudé venkovské rodiny, základní školní vzdělání si doplňoval četbou. Od mládí byl aktivně společensky činný. Založil odbor Národní jednoty severočeské a místní dramatický kroužek. Za první světové války byl tajemníkem obce Loučky, pro neshody s úřady však byl poslán na frontu. Roku 1923 se přestěhoval do Turnova, kde pracoval jako železniční úředník.
Zpracovával hlavně místní látky z Podkrkonoší, které podával nenáročnou formou se snahou o mravní náboženské poslání. Psal povídky a hry, jejichž námětem byl současný život drobných lidí podhorského venkova. Řadu povídek věnoval dětem. Jeho vzorem byl Václav Beneš Třebízský. Používal pseudonymů J. Brožek Loučenský, J. B. Turnovský, Kostelecký. Literárně činný byl i jeho bratr Bohuslav Brožek (1892 - 1968) a syn Vlastimil Brožek (1911 - 1982), který používal pseudonym Vlastimil Jizerský.
Fragment osobního fondu Josefa Brožka je uložen v Literárním archivu Památníku národního písemnictví ve dvou archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 40/89. Obsahuje především rukopisy, strojopisy a tisky povídek a her Josefa a Vlastimila Brožkových. Zahrnuje období 1918 – 1995.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace