Literární archiv Památníku národního písemnictví - Bukovský Josef

Vyhledávání:
Bukovský Josef
(1902 - 1946)


Josef Bukovský byl učitel, působil celý život na Valašsku, např. v Malé Bystřici u Rožnova či Horní Bečvě. Zemřel v nemocnici v Praze, manželka Anna pak žila se synem Ivanem v Kladně.
Do Horní Bečvy jezdívala od třicátých let spisovatelka Jarmila Glazarová, která se zde přátelila s farářem Vilémem Schmiedem, učitelkou Marií Ostřanskou a manžely Bukovskými. Čerpala zde i náměty ke svým prózám.
V roce 1984 předala paní Anna Bukovská zajímavou korespondenci a další písemnosti do literárního archivu Památníku národního písemnictví a zprostředkovala i styk pracovnice LA PNP dr. Mileny Vinařové s Marií Ostřanskou, která rovněž postoupila část písemností do LA PNP a sepsala i vzpomínky na pobyt Jarmily Glazarové na Valašsku.
Vznikl tak zajímavý drobný osobní fond, který dokumentuje styk Jarmily Glazarové s obyvateli Horní Bečvy a s krajem, kde našla inspiraci k mnoha svým pracím. Kromě dopisů, rukopisů a fotografií Jarmily Glazarové zde jsou uloženy i výstřižky o ní a dále dopisy Jindřicha Šimona Baara, Jaroslava Havlíčka, Sonji Špálové a dalších osobností, s nimiž se rodina Bukovských stýkala.
Osobní fond Josefa Bukovského je uložen v 1 archivním kartónu. Zahrnuje období 1923 – 1984.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace