Literární archiv Památníku národního písemnictví - Bydelský Celestin

Vyhledávání:

Celestin Bydelský
(1866-?)

Narodil se v Trubějově na Náchodsku v roce 1866. Byl ryzím a koncentrovaným příkladem lidového písmáka, jenž jako jeden z mála přežil do 20. století. Ilustruje lidský typus, který tento věk, jak se zdá, odsoudil k vyhynutí.
Jeho zápisky lze využít k rekonstrukci myšlenkového světa venkovana 19. století, k průniku do mentality jeho sociální vrstvy. Konvolut jeho úvah, výpisků a informací sebraných sběrem v náchodském kraji k tomu poskytuje ideální materiál.
Bydelského pozůstalost poskytuje též místopisné informace o východních Čechách, zvláště Náchodska. Je v ní zachován rukopis soupisu osad. Nebylo jej bohužel možno seřadit do abecedního sledu.
Celestin Bydelský se zapsal i do dějin české literatury. Poskytl totiž podkladové materiály k pracím Aloise Jiráska. Literární pozůstalost je uložena v LA PNP ve 2 kartónech pod přírůstkovým číslem 74/86. Zahrnuje období 1853 – 1938.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace