Literární archiv Památníku národního písemnictví - Čeleda Jaroslav

Vyhledávání:
Jaroslav Čeleda
(1890-1974)


Narodil se 11. 6. 1890 v Opavě, zemřel 21. 6. 1974 v Praze.
Byl hudebním spisovatelem a houslistou. Studoval vyšší průmyslovou školu v Praze (1907 - 1911) a zároveň hru na housle u Š. Suchého. Vystupoval jako sólový houslista doma i v zahraničí. Od roku 1929 do roku 1934 působil jako tajemník hudebního odboru Československého rozhlasu, což mu umožnilo, aby soustavně uváděl relace české hudby 18. století. Psal články o staré i soudobé hudbě. Pečoval o záchranu památkových objektů (např. Smetanova myslivna v Jabkenicích). Pořádal soupisy české hudební tvorby a soupisy hudebních památek na českých zámcích. Sám také komponoval (Canzonetta). Vydával houslové skladby českých houslových mistrů. Jeho spisovatelská činnost byla určována zájmem o houslové umění české i cizí. Napsal monografie o Josefu Myslivečkovi, Pavlu Křížkovském, členech rodu Bendů, o českých pobytech Paganiniho, o Janu Kubelíkovi atd.
Fragment osobního fondu Jaroslava Čeledy je uložen v Literárním archivu Památníku národního písemnictví v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly 371/39 a139/41. Obsahuje především rukopisy a strojopisy jeho článků a výpisky o Františku Antonínu Šporkovi a jeho hudebnících, také výstřižky vlastních článků a článků o Františku Antonínu Šporkovi, Matyáši Bernardu Braunovi, Lysé nad Labem a Kuksu. Zahrnuje období 1927 – 1937.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace