Literární archiv Památníku národního písemnictví - Čermáková-Sluková Anežka

Vyhledávání:
Anežka Čermáková-Sluková
(1864-1947)


Spisovatelka, sekretářka a neteř Karoliny Světlé.
Narodila se 12. 2. 1864 v Dolních Pasekách. Ve třinácti letech přišla do Prahy, kde žila v rodině Mužákových. Její teta Johanna Mužáková (Karolina Světlá) jí diktovala své práce a A. Čermáková-Sluková se stala posléze její osobní tajemnicí (tuto funkci zastávala přes dvacet let až do smrti K. Světlé). Po smrti K. Světlé se ujala její literární pozůstalosti, uspořádala souhrnné vydání autorčiných spisů (30 svazků v nakladatelství J. Otto 1899 - 1904) a vydávala i korespondenci z jejího archivu (J. Neruda, S. Podlipská, E. Krásnohorská aj.). Napsala dvě knihy vzpomínek na K. Světlou pod názvy Vzpomínky (1909) a Malé nebíčko (1936). Zasloužila se o Muzeum Karoliny Světlé, kam uložila její písemnou pozůstalost. Velkou péči věnovala také archivu Sofie Podlipské.
A. Čermáková-Sluková byla autorkou drobnějších črt a vzpomínek uveřejňovaných především v ženských listech a regionálních sbornících (např. Hlasy od Ještěda). Pro mládež napsala s Josefem Urbánkem Kalenským a Eliškou Krásnohorskou pohádky.
Zemřela v roce 1947 v Turnově.
Torzo její literární pozůstalosti v literárním archivu PNP v rozsahu 2 archivních kartónů bylo vytvořeno z drobných darů a koupí v letech 1972 - 1990 a je uloženo pod přírůstkovými čísly v rozmezí 118/68 – 32/90. Fond obsahuje doklady, korespondenci, rukopisy, tisky a fotografie. Další část fondu A. Čermákové-Slukové je uložena v Muzeu Karoliny Světlé v Českém Dubu. Zahrnuje období 1880 – 1948.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace