Literární archiv Památníku národního písemnictví - Černý Antonín Bohumil

Vyhledávání:
Antonín Bohumil Černý
(1868-1926)


Narodil se 21. dubna 1868 v Hostomicích, zemřel 14. února 1926 v Praze. Působil jako knihkupec a antikvář v Karlově ulici v Praze, kromě svého povolání se uplatňoval jako historik umění, redaktor a od roku 1907 i jako nakladatel. Patřil mezi zakladatele Společnosti přátel starožitností českých, jejímž byl dlouholetým jednatelem, organizačním pracovníkem a redaktorem Časopisu společnosti přátel starožitností českých. V tomto časopise uveřejnil i většinu svých drobných článků a studií; samostatně napsal jen knížku  Karlův kamenný most v Praze (1902). V podobném duchu pracoval i v Klubu Za starou Prahu. Byl výborným organizátorem a dovedl v obou spolcích soustředit řadu vynikajících osobností.
Po jeho smrti vedla do roku 1935 podnik jeho vdova Marie Černá. Zásluhy A. B. Černého ocenil výstižně nekrolog v Časopise společnosti přátel starožitností českých v roce 1926 z pera Zdeňka Wirtha.
Fragment písemné pozůstalosti A. B. Černého získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1994 delimitací z Archivu Národního muzea. Obsahuje několik dokladů (vesměs potvrzení o vyplacení honorářů), zajímavou korespondenci se spolupracovníky (např. Josef Braniš, Hynek Gross, Václav Chaloupecký) a několik cizích rukopisů.
Písemná pozůstalost Antonína Bohumila Černého je uložena v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 64/94. Zahrnuje období 1906 – 1939.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace