Literární archiv Památníku národního písemnictví - Novák Ladislav

Vyhledávání:
Ladislav Novák
(1872-1946)

Narodil se 5. dubna 1872 v Praze, zemřel 29. srpna 1946 tamtéž. Rodově pocházel ze Sobotky. Jeho otec Josef Vincenc Novák byl známý pražský průmyslník, spolumajitel firmy Novák a Jahn, mecenáš divadla a výtvarného umění.
Ladislav Novák vystudoval pražskou techniku, byl strojním inženýrem v otcově továrně, ale brzy se začal uplatňovat i ve veřejném životě. V letech 1920 - 1935 byl poslancem Národního shromáždění, v letech 1921 - 1925 a 1928 - 1929 ministrem průmyslu, obchodu a živností.
Jeho hlavní zálibou bylo divadlo a literatura. Od mládí psal do různých novin hlavně divadelní referáty. Vydal desítky povídek, dramat, operních a baletních libret a cenné vzpomínkové knihy. Přátelil se s mnoha vynikajícími osobnostmi zvláště z řad herců a hudebníků, např. s Oskarem Nedbalem. Byl i starostou Svatoboru, funkcionářem Máje atd.
Literární pozůstalost Ladislava Nováka je uložena v divadelním oddělení Národního muzea v Praze, v literárním archivu Památníku národního písemnictví je pouze její fragment vzniklý drobnými koupěmi a dary. Jedinou významnou součástí je rukopis Novákova románu Jedináčkové. Fragment pozůstalosti je uložen v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly v rozmezí 60/45 - 146/52. Zahrnuje období 1896 - 1946.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace