Literární archiv Památníku národního písemnictví - Červená-Dostálová Anna

Vyhledávání:

Anna Červená-Dostálová
(1881-1952

Narodila se 9. 11. 1881 v Praze, zemřela 7. 2. 1952 v Praze. Herečka.
Připravovala se na dráhu koloraturní sopranistky u členky Národního divadla Marie Sittové, zároveň se herecky školila u Otýlie Sklenářové-Malé a Terzie Seifertové.
Na scéně Národního divadla vystupovala v dětských rolích již od pěti let. V sezóně 1898/99 byla angažována v opeře v Plzni, 15. září 1900 se stala členkou činohry Národního divadla, kde působila do 30. září 1925, kdy se vzdala další divadelní činnosti.
V Národním divadle začala hrát postavy odpovídající jejímu věku - dívky, mladičké ženy a jinochy. První úlohy ukazovaly na široké žánrové možnosti jejího uplatnění. Hrávala rovněž v operetách i v pantomimách. Těžiště její práce v tomto období spočívalo v dívčích postavách z českých her (Verunka z Našich furiantů od Stroupežnického, Dorotka z Tylova Strakonického dudáka, Hanička z Jiráskovy Lucerny).
V drobných úlohách v klasických hrách, zejména Shakespearových a Molierových, uplatňovala svůj temperament. Do okruhu temperamentních a výbojných postav patří také její dvě nejlepší herecké kreace - titulní role z Goldoniho Mirandoliny a Kateřina z Shakespearova Zkrocení zlé ženy. Role naivních dívek postupně vystřídala problémovými postavami mladých žen, kde se snažila postihnout jejich složité duševní procesy.
Fragment písemné pozůstalosti Anny Červené-Dostálové obsahuje pouze část přijaté korespondence (Bohuslav Knoesl, Karel Kovařovic, Jaroslav Kvapil, Jiří Mahen, Alois Nesý, Terezie Seifertová, Gustav Schmoranz, Otylie Sklenářová-Malá).
Písemnou pozůstalost získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1966 pod přírůstkovým číslem 64/66 spolu s fondem Zlaté Prahy, z něhož byl vyčleněn. Fond zpracoval Antonín Boháč, zrevidovala, úvod a soupis sestavila Magdaléna Šrůtová. Je uložen v 1 archivním kartónu, zahrnuje období 1896 - 1935.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace