Literární archiv Památníku národního písemnictví - Českosl. ochrana žen. zájmů

Vyhledávání:
Československá ochrana ženských zájmů
(1919 – 1951)


Spolek vznikl roku 1919 a měl přispívat k zlepšení situace chudých a potřebných žen.
K tomu účelu vybudoval i Domov mladých žen v Praze na Vinohradech, tzv. Domovinu. Byl otevřen roku 1930 a poskytoval ubytování a stravu zvláště svobodným matkám. O úspěšnou činnost spolku pečovaly především senátorka Františka Plamínková a dlouholetá pracovnice, později jednatelka a předsedkyně Ida Hegerová.
Za druhé světové války přišel spolek o svůj majetek, ale v roce 1945 svou činnost pod vedením předsedkyně Marie Šobové opět obnovil. Zakrátko však byla na majetek uvalena národní správa a koncem roku 1951 spolek definitivně zanikl.
Fragment spolkového archivu se zachoval pouze z posledních let činnosti a literární archiv Památníku národního písemnictví ho získal jako součást osobního fondu prof. Albíny Honzákové. Nyní je uložen jako samostatný fond v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 22/76. Jeho nejpodstatnější částí je kniha zápisů o schůzích z let 1941 - 1952.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace