Literární archiv Památníku národního písemnictví - David Josef Julius

Vyhledávání:
Josef Julius David
(1871-1941)

Narodil se 3. 2. 1871 v Miletíně, zemřel 2. 4. 1941 v Plzni.
Vystudoval učitelský ústav v Hradci Králové, kde pak učil na obecných, měšťanských a učňovských školách. Na tamní obchodní akademii působil jako profesor anglického jazyka.
Překládal klasickou anglickou literaturu, ale i filozofická a historická díla, a to především pro Ottovu anglickou knihovnu. V překladech básnických prací usiloval o přesné zachování vnější formy předlohy. Napsal také řadu anglických gramatik a čítanek pro střední školy a obchodní akademie. Užíval pseudonymu Zvičínský. Podrobnější biografické údaje lze nalézt v Lexikonu české literatury.
Část jeho pozůstalosti, kterou získal Památník národního písemnictví v roce 1989, je uložena v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 117/89. Obsahuje především jeho rukopisné překlady anglických beletristických děl, doplněných předmluvami a poznámkami: Jindřicha Osmého od Francise Hacketta a fragmenty překladů Readeova románu Klášter a krb a Schelleyova eposu Odboj islámu. Zahrnuje období cca 1920 - 1940.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace