Literární archiv Památníku národního písemnictví - Den Petr

Vyhledávání:
Petr Den
(1898-1970)


Narodil se 3. 4. 1898 v Kolíně, zemřel 9. 9. 1970 v New Yorku v USA. Vlastním jménem Ladislav Radimský. Diplomat, novinář a spisovatel.
Pocházel ze čtyř dětí právníka a mlynáře Ladislava Radimského a jeho ženy Marie, rozené Buvové. Základní školu a gymnázium absolvoval v rodném Kolíně, kde v roce 1916 maturoval. V roce 1921 ukončil právnické vzdělání v Praze. Studium několikrát přerušil kratšími studijními cestami do Paříže a Haagu.
Od roku 1920 byl řádným zaměstnancem Ministerstva zahraničních věcí a postupně působil na československém velvyslanectví v Bukurešti, Berlíně a Bernu. V letech 1945 - 1946 byl jmenován československým zástupcem u Přípravné komise pro Spojené národy. V této práci pokračoval od roku 1946 jako zástupce stálého delegáta Československé republiky u Spojených národů v New Yorku. Po roce 1948 vystoupil ze služeb Ministerstva zahraničí a zůstal i s manželkou Olgou v emigraci v USA.
Svou literární činnost zahájil v roce 1933, kdy mu vyšla kniha esejí Tvůrcem snadno a rychle (pod pseudonymem V. Kostka) o problematice lidské tvořivosti. Problém výchovy středoškolské mládeže řešil Petr Den v knize Řeči ke gymnazistům z roku 1947. Mimo rozsáhlou činnost autorskou publikovanou až na výjimky v zahraničí se Petr Den věnoval i redigování Kulturního sborníku Perspektivy a poté čtvrtletníku Proměny vydávaném Společností pro vědy a umění.
Část jeho písemné pozůstalosti obsahuje rozsáhlou rodinnou korespondenci především z doby jeho pobytu v USA, kde je také uložena část Denovy literární pozůstalosti na Stanfordské univerzitě. Zajímavý je rovněž rukopis pamětí Denova strýce Vladimíra Radimského z doby jeho konzulské činnosti. Část pozůstalosti Petra Dena je uložena v pozůstalosti jeho babičky Babetty Buvové v literárním archivu Památníku národního písemnictví.
Písemnou pozůstalost Petra Dena (přírůstková čísla 86/86, 61/87), získal literární archiv Památníku národního písemnictví od jeho sestry Mariany Frágnerové, která rovněž pomohla objasnit genealogii a písemnosti rodu Radimských.
Pozůstalost je uložena ve dvou archivních kartónech a zahrnuje období 1899 - 1971.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace