Literární archiv Památníku národního písemnictví - Dewetter Karel

Vyhledávání:
Karel Dewetter
(1882-1962)


Narodil se 2. října 1882 v Dobřejovicích u Prahy, zemřel 12. 9. 1962 v Praze.
Pocházel z rodiny pánského důchodního. Brzy se však přestěhoval do rodiště své maminky Kateřiny, rozené Loulové, do Týna nad Vltavou. Starosvětsky poklidné městečko plné kouzelné a tajuplné atmosféry rozhodujícím způsobem utvářelo charakter malého chlapce a znamenalo též nejvydatnější pramen inspirace Dewettera umělce.
Ve školním vzdělávání pokračoval na reálce v Českých Budějovicích, pak na gymnáziu v Praze a na knihovnické škole tamtéž. Studoval i čtyři semestry filologie. Své vzdělání završil cestami po Balkáně a Itálii.
V roce 1903 byl Vrchlickým uveden do literatury ve Spolku českých spisovatelů Máj. O rok později vydal první sbírku básní pod názvem Balady. V letech 1913 - 1919 byl redaktorem nakladatelství Šolc a Šimáček, poté pracoval až do roku 1937 jako ředitel tiskového oddělení a knihovny ministerstva financí. Do té doby publikoval celou řadu děl, z nichž umělecky nejsilnější jsou jeho prózy pro děti, kde vyniklo nejen jeho vypravěčské umění, ale i schopnost odkrývat zámky kouzelných a dalekých světů. Úspěch slavily i jeho povídky a romány pro dospělé, i když ne všechny měly potřebnou úroveň. Zato jeho básnická díla se celkem právem setkala jen s malým ohlasem. Přesto v roce 1939 vyprovokován jistě i neblahými událostmi politickými píše druhou sbírku Balad. Pak se na dlouhou dobu odmlčuje a po válce pronásledován nezájmem a téměř zapomenut píše už jen do „šuplíku“.
Fragment literární pozůstalosti Karla Dewettera získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1987. Obsahuje hlavně rukopisy autorových děl, ilustrace k jeho knihám, několik výstřižků a fragment nakladatelské korespondence. Tento celek je uložen ve dvou archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 22/87. Zahrnuje období 1911 – 1951.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace