Literární archiv Památníku národního písemnictví - Peča Vilém

Vyhledávání:
Vilém Peča
(1879-1900)

Narodil se 7. prosince 1879 v Sobotce, zemřel 7. listopadu 1900 v Libošovicích u Sobotky. V letech 1894 - 1898 studoval na učitelském ústavu v Jičíně, pak působil jako učitel v Rožďalovicích, v Psinicích u Libáně a nakonec v Libošovicích u Sobotky, kde sám ukončil svůj život. O literární tvorbu se pokoušel už jako student. Jeho básnické pokusy byly poznamenány četbou dekadentů. Za svého života uveřejnil pouze dvě ze svých básní - v Almanachu Moderní revue pro rok 1900.
V Pečově pozůstalosti se zachoval fragment jeho básnické tvorby, zčásti v rukopisech, zčásti v opisech jeho bratra Václava Peči, který pozůstalost také opatřil poznámkami. Část korespondence je adresována Václavu Pečovi včetně Šrámkových listů týkajících se zamýšleného vydání Pečových básní a obsahujících rukopisnou vzpomínku na Viléma Peču (Šrámek se s Pečou seznámil na jednom ze svých prázdninových pobytů v Sobotce, pravděpodobně v r. 1899).
Pozůstalost Viléma Peči byla do literárního archivu získána roku 1959 jako dar Václava Peči a je uložena ve dvou archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 95/59. Zahrnuje období 1869 - 1958.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace