Literární archiv Památníku národního písemnictví - Placák Bedřich

Vyhledávání:
Bedřich Placák
(1914-1993)


Narodil se 16. února 1914 ve Vídni a zemřel 1. března 1993 v Praze. Lékař, chirurg, profesor Univerzity Karlovy v Praze (1990).
V letech 1945 - 1951 pracoval jako sekundární lékař na chirurgické klinice Vinohradské nemocnice. Později se stal primářem Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde vybudoval kardiocentrum. Napsal kolem sedmdesáti vědeckých prací, např. Střelná poranění plic.
Podílel se na zápasu proti nacismu a komunistické diktatuře. Za Slovenského národního povstání byl jedním z partyzánských velitelů. V roce 1948 se stal předsedou akčního výboru komunistické strany. V 50. letech bojoval v severní Koreji, odkud napsal své vzpomínky. Jako lékař se zúčastnil také cest do zahraničí (Holandsko, Švédsko).
Pro své názory byl v roce 1969 z komunistické strany vyloučen. Normalizátoři ho zbavili v sedmdesátých letech funkce a po podepsání Charty 77 nesměl pracovat ve zdravotnictví vůbec. Byl lesním dělníkem, písařem, nočním hlídačem v Loretě, odkud ho roku 1981 vyhodili, protože se stal mluvčím Charty 77. Státní bezpečnost ho neustále vyslýchala a zadržovala, z plukovníka byl degradován na vojína a odepřen mu byl i profesorský dekret. Obojí dostal zpět až po roce 1989.
Literární pozůstalost Bedřicha Placáka obsahuje převážně vlastní rukopisy (paměti, vzpomínky, cestopisy), překlady studií a vzpomínek z němčiny a angličtiny a jen malou část dokladů, korespondence a tisků.
Fond je uložen ve 3 archivních kartónech pod více přírůstkovými čísly v rozmezí 95/89 - 90/94 a zahrnuje období 1944 - 1995.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace