Literární archiv Památníku národního písemnictví - Elgart-Sokol Karel

Vyhledávání:
Karel Elgart-Sokol
(1874-1929)


Narodil se 18. 1. 1874 v Ivančicích, zemřel 21. 7. 1929 v Potštejně.
Karel Elgart-Sokol, spisovatel, dramatik a literární a výtvarný kritik, pocházel z rodiny hostinského. Své literární jméno přijal po svém strýci A. H. Sokolovi (1847 - 1889), který byl novinářem, spisovatelem a dramatikem.
Studoval na gymnáziu na Starém Brně a na prvním českém gymnáziu v Brně, odkud přešel na učitelský ústav. Působil v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde se věnoval učitelství. Kromě toho byl jednatelem Sokola, sbormistrem pěveckého spolku, zřídil knihovnu a založil dramatický kroužek.
V roce 1897 se stal odborným učitelem na Vyšší dívčí škole Vesny v Brně, později byl jmenován ředitelem ženské průmyslové školy Vesny. Byl členem Moravského kola spisovatelů a Klubu přátel umění. Během první světové války pracoval jako učitel ortopedického tělocviku. Od mládí podnikal cesty po cizích zemích: na motocyklu procestoval Švýcarsko, severní Itálii a jižní Francii, navštívil Německo, Rakousko, Dánsko a Dalmácii.
Zemřel v Potštejně během prázdninového pobytu na záchvat mozkové mrtvice. Byl pohřben v Brně na ústředním hřbitově.
První beletristická tvorba Karla Elgarta-Sokola (Děti, Májové bouře, Slunce a román Zlaté rouno) se vyznačuje barvitým líčením přírody, ovlivněným dílem Viléma Mrštíka. Elgart-Sokol psal také románová dramata a povídky s válečnými náměty. Od roku 1918 vynikal v divadelní kritice, svými fejetony, vzpomínkami a referáty přispíval do Lidových novin. Řadu Sokolových literárně kritických článků otiskly Pelclovy Rozhledy a Moravskoslezská revue.
Fragment osobního fondu Karla Elgarta-Sokola je uložen v Literárním archivu Památníku národního písemnictví v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly v rozmezí 65/46 – 119/72 a obsahuje tři dopisy a deset vlastních rukopisů, mezi nimi také prózu V proboštském domě, kterou v roce 1917 otiskl časopis Zvon. Fond zahrnuje období 1900 – 1929.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace