Literární archiv Památníku národního písemnictví - Eliasberg Alexandr Samojlovič

Vyhledávání:
Alexandr Samojlovič Eliasberg
(1878-1924)


Ruský spisovatel, literární historik a překladatel se narodil 22. 7. 1878 v Minsku a zemřel 26. 7. 1924 v Berlíně. V Moskvě studoval matematiku a fyziku, v Mnichově filologii. Roku 1905 se definitivně usadil v Mnichově a započal zde svou bohatou činnost jako zprostředkovatel ruské a sovětské literatury a umění v Německu. Byl v úzkém kontaktu s nejvýznamnějšími představiteli tehdejšího německého duchovního světa. K jeho přátelům patřili především Thomas a Heinrich Mann, Stefan Zweig a Paul Klee. Svou mimořádnou schopností vcítit se do světa ruské literatury si brzy získal pověst nejpřednějšího překladatele z ruštiny a jazyka jidiš, ale také svými vlastními pracemi o ruské literatuře, umění a architektuře, jako jsou Russische Kunst (1915), Russische Literatur (1922 s úvodem Thomase Manna), Russische Literaturgeschichte in Einzelporträts (1923).
Eliasberg překládal hlavně díla F. M. Dostojevského, N. V. Gogola, A. S. Puškina, M. J. Lermontova, I. S. Turgeněva, M. J. Saltykova-Ščedrina, L. N. Tolstého, A. P. Čechova, N. S. Leskova, M. Gorkého, A. N. Tolstého, I. Erenburga, M. A. Kuzmina, D. S. Merežkovského, A. M. Remizova aj. Udržoval také bohaté korespondenční styky s významnými představiteli ruské a sovětské literatury.
V roce 1921 napsal Thomas Mann o Eliasbergovi: „Každopádně jste si získal velké zásluhy jako povolaný zprostředkovatel mezi Ruskem a námi svými četnými překlady a nyní také svým vlastním dílem.“
Literární pozůstalost A. S. Eliasberga obsahuje především jeho korespondenci s ruskými a sovětskými spisovateli, jako byl K. D. Balmont, V. J. Brjusov, I. A. Bunin, M. M. Prišvin, A. N. Tolstoj, dále D. S. Merežkovskij, Z. N. Gippiusová, A. M. Remizov, a s některými významnými německými spisovateli, jako byl Thomas a Heinrich Mannové, Stefan Zweig aj. V pozůstalosti jsou uloženy také některé rukopisy děl výše jmenovaných autorů, hlavně Balmonta, Erenburga, Kuzmina, Merežkovského, Gippiusové, Remizova, T. Manna aj.
Další část korespondence tvoří dopisy významných osobností 19. století, zejména puškinské doby, jako například dopisy rodiny Dolgorukých, Davydovových, ruského velkoknížete Konstantina Pavloviče aj.
Literární pozůstalost A. S. Eliasberga, kterou literární archiv PNP získal koupí od N. V. Zareckého v letech 1946 - 1948, je uložena v 6 archivních kartónech pod více přírůstkovými čísly v rozmezí 82/46 – 358/49. Zahrnuje období 1788 – 1932.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace