Literární archiv Památníku národního písemnictví - Fiala Václav

Vyhledávání:
Václav Fiala
(1891-1963)

Narodil se 8.10.1891 v Praze III. Středoškolský profesor, malíř. Absolvoval Vysokou školu technickou v Praze a zároveň soukromě studoval malířství u prof. Karla Raška. Později pokračoval ve studiích na pražské Umělecko-průmyslové škole (prof. E. Dítě, F. Kysela). Za první světové války byl na albánské frontě, kde se spřátelil s básníkem S. K. Neumannem, jemuž pak ilustroval knihu Elbasan.
Po válce se stal profesorem kreslení na reálném gymnáziu v Chotěboři, odkud v roce 1928 přešel ve stejném postavení na Státní učitelský ústav v Kutné Hoře. Na svých působištích byl i veřejně činný, vytvářel výtvarnou podobu různých publikací, návrhy na pomníky, mozaiky, plakáty, jevištní výpravy, pořádal a organizoval přednášky atd. Byl členem pražského Sdružení výtvarníků a často vystavoval své obrazy.
Fragment osobního fondu Václava Fialy obsahuje pouze malou část korespondence přijaté (Jaromír John, Jaroslav Kvapil, Stanislav Kostka Neumann) doplněnou jednotlivinami korespondence cizí a tisků.
Písemnosti získal literární archiv Památníku národního písemnictví pod přírůstkovým číslem 42/58. Fond zpracovali zaměstnanci archivu, zrevidovala, úvod a soupis sestavila Magdaléna Šrůtová. Je uložen v jednom archivním kartónu, zahrnuje období 1913 - 1945.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace