Literární archiv Památníku národního písemnictví - Fiala Vlastimil

Vyhledávání:
Vlastimil Fiala
(1920-1993)


Narodil se 28. 4. 1920 v Zábřebu, zemřel 1993.
Redaktor periodických a knižních tiskovin, ředitel Nakladatelství československých výtvarných umělců, spisovatel, občasný malíř a cestovatel.
Byl autorem řady knížek od sbírek poezie až po studie, psal eseje, kritiky, předmluvy a doslovy o výtvarném umění, výstavnictví a architektuře. Sám se také podílel na organizování výstav u nás i v zahraničí.
Nejvíce jeho článků se vztahuje k významným osobnostem výtvarného umění a literatury (Paul Cézanne, Edgar Degas, Francisco Goya, Marc Chagall, Adolf Hoffmeister, Adolf Kašpar, Josef Lada, Vítězslav Nezval, Pablo Picasso, Karel Purkyně, Antonín Strnadel, Josef Šíma, Auguste Rodin, František Tichý aj.) a k výstavám (Výstava Skupiny 58, Výstavy zahraničních umělců, Výstavy pařížského podzimu atd.). Také z jeho cest do zahraničí vznikly zajímavé vzpomínky (Itálie uprostřed října, Paříž novoroční, Paříž se mění).
Jeho příspěvky byly otištěny v různých novinách a časopisech (Květy, Lidové noviny, Svět v obrazech, Rudé právo) i v odborném tisku (Dějiny a současnost, Tvar, Výtvarné umění, Výtvarný život). Při psaní používal někdy pseudonymy ast., tim., vf., a Vlf. Jako ředitel nakladatelství upozorňoval na problémy při vydávání literatury (hlavně obrazových publikací) a na technické požadavky grafiků.
       Fragment osobního fondu Vlastimila Fialy obsahuje převážně tisky a výstřižky vlastních článků řazených abecedně a zlomek výstřižků cizích.
Fond získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1997. Je uložen v jednom archivním kartónu, zpracován pod přírůstkovým číslem 58/97. Zahrnuje období 1947 – 1981.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace