Literární archiv Památníku národního písemnictví - Purkyně Karel

Vyhledávání:
Karel Purkyně
(1834-1868)


Narodil se 15. března 1834 ve Vratislavi (Polsko), zemřel 4. dubna 1868 v Praze.
Jeho otcem byl významný fyziolog Jan Evangelista Purkyně, který působil na vratislavské univerzitě. V roce 1849 se rodina přestěhovala do Prahy a Karel Purkyně zde vystudoval reálku. Nadání ho však předurčilo, aby se stal malířem. Studoval na mnichovské akademii, odkud odešel do Paříže.
Od roku 1853 vystavoval svá díla pravidelně na výstavách Krasoumné jednoty v Praze, ale většího uznání nedosáhl. Ve svých portrétech, zátiších i dalších obrazech a kresbách byl na tehdejší pražský vkus příliš moderní. Byl oceňován jen svými přáteli, zvláště Josefem Mánesem. V Praze byl Karel Purkyně plně zapojen i do veřejného života, byl jedním z prvních členů výtvarného odboru Umělecké besedy a v roce 1863 se výtvarně podílel na proslulé Shakespearově slavnosti. Byl také jedním z prvních výtvarníků, který pravidelně kreslil do novin (Brejle, Humoristické listy) a ilustroval knihy (Cervantesův Don Quijote).
Dílo Karla Purkyně bylo plně oceněno až po jeho předčasné smrti, zvláště několika výstavami Umělecké besedy k jeho jubileím.
S chotí Marií rozenou Wiedermannovou měl Karel Purkyně tři děti - Cyrila (pozdější významný geolog), Jana (technik) a Růženu (malířka, provdaná za básníka Rudolfa Pokorného).
Písemná pozůstalost Karla Purkyně se zachovala v nepatrném rozsahu, je uložena v jednom archivním kartónu pod přírůstkovými čísly v rozmezí 4/21 – 30/67. Zahrnuje období 1844 – 1880, 1962.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace