Literární archiv Památníku národního písemnictví - Girgal Otto 1. část

Vyhledávání:
Otto Girgal
(1866-1958)
1. část

Narodil se roku 1866, zemřel 15. 3. 1958 v Krči (Praha). Pokrokový nakladatel a knihkupec v Praze, vydával Olbrachta, Neumanna, Fučíka, Honzla, Šaldův zápisník aj.
V tomto případě nejde o rukopisnou pozůstalost v její obvyklé podobě; soubor písemností bychom spíše mohli nazvat sbírkou, kdyby většina korespondence a rukopisů, jež se zde nacházejí, nevznikla jako součást činnosti a osobních styků Otto Girgala jako nakladatele.
Na první pohled je zřejmé, že jde o pečlivý výběr jak korespondence osobní s významnými osobnostmi, tak i vlastních poznámek a rukopisů týkajících se díla a činnosti těchto osobností (1 kartón osobní korespondence, 1 kartón vlastních poznámek literárního charakteru).
V souboru pak nacházíme rukopisy těch autorů, jejichž díla O. Girgal vydával (Neumann, Hora, Seifert, Fučík, aj. - 1 kartón), zejména pak rukopisy F. X. Šaldy z období Šaldova zápisníku (1 kartón), které doplňují významným způsobem pozůstalost Šaldovu.
Výběr materiálu, který je v pozůstalosti uložen, pořídil ještě O. Girgal a uložil ho jako depozit v Ústavu pro českou literaturu ČSAV, odkud byl získán roku 1968 pro sbírky LA PNP. Celkem je pozůstalost uložena v 11 kartónech pod více přírůstkovými čísly v rozmezí 58/68 – 97/70. Tento soupis zachycuje stav fondu k roku 1969 (6 kartónů). Zahrnuje období 1887 – 1955.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace