Literární archiv Památníku národního písemnictví - Gregor Josef

Vyhledávání:
Josef Gregor
(1873-1961)

Narodil se 28. dubna 1873 v Hořicích v Podkrkonoší, zemřel 15. března 1961 v Praze.
Vystudoval nižší gymnázium v Litomyšli a učitelský ústav v Hradci Králové, kde na něho působili profesoři Vojtěch Lešetický, Emanuel Miřiovský, Josef Letošník, Jan D. Panýrek a další. Maturoval v roce 1892 a působil jako odborný učitel a později ředitel měšťanské školy v Praze. Za první světové války byl v letech 1915 - 1919 členem tzv. chlebové komise pražského magistrátu. I později se kromě zaměstnání zabýval různými veřejnými záležitostmi a spolupracoval s různými spolky a institucemi. Např.v roce 1927 se věnoval pořádání a soupisu grafických sbírek v Národním muzeu, ke konci života spolupracoval s Ženským výrobním spolkem českým. Rád také cestoval a o prázdninách pobýval v různých našich lázeňských a rekreačních místech (Karlovy Vary, Poděbrady, Kyšperk, Loučeň, Krkonoše aj.)
Fragment jeho osobního fondu získal Literární archiv Památníku národního písemnictví v Praze roku 1968 spolu s písemnostmi Ženského výrobního spolku. Obsahuje kromě několika dopisů a fotografií hlavně rukopisy jeho příležitostných básniček, určených rodině, přátelům, spolužákům apod. Písemnosti jsou uloženy v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 103/68. Fond zahrnuje období 1889 – 1957.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace