Literární archiv Památníku národního písemnictví - Gregorová Ludmila

Vyhledávání:
Ludmila Gregorová
(1900-1977)

Narodila se v roce 1900 v Mladé Boleslavi, zemřela 19. června 1977 tamtéž.
Pocházela z učitelské rodiny. Otec Václav Gregora byl odborným učitelem a později ředitelem měšťanské školy v Mladé Boleslavi, matka Barbora (roz. Šmídlová) byla rovněž učitelkou.
Ludmila Gregorová vystudovala učitelský ústav v Praze a v roce 1921 nastoupila jako odborná učitelka češtiny, dějepisu, zeměpisu a občanské nauky na měšťanské škole v Mladé Boleslavi. Spolu se sestrou Marií patřila k předním organizátorkám boleslavského kulturního dění.
Písemná pozůstalost Ludmily Gregorové je tvořena obsáhlou korespondencí s mnoha osobnostmi kulturního a literárního života. Nejobsáhlejší jsou soubory dopisů Josefa Brumlíka, Kamila Lhotáka, Marie Majerové, Miloslava Novotného a Jaroslava Seiferta, které dokreslují literární a kulturní poměry u nás od třicátých do sedmdesátých let.
Zajímavá je i obsáhlá korespondence matky Barbory Gregorové s Růženou Jesenskou.
Písemná pozůstalost Ludmily Gregorové je uložena v pěti archivních kartónech. Tento soupis zachycuje stav fondu k roku 1989, zahrnuje časové rozmezí let 1849 – 1976. Fond je uložen pod přírůstkovými čísly 93/75, 99/76.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace