Literární archiv Památníku národního písemnictví - Rotterová Božena

Vyhledávání:
BOŽENA ROTTEROVÁ
(1921 - 1980)

Narodila se 26. 2. 1921 ve Zbraslavi nad Vltavou, zemřela 12. 11. 1980 v Praze.
Spisovatelka, pedagožka, psycholožka.
Vyrůstala na Zbraslavi v rodině holiče Svobody. Po skončení docházky do tamní měšťanské školy pracovala jako pomocná dělnice a úřednice. Na začátku druhé světové války působila jako spojka mezi skupinami odboje. Roku 1941 byla za tuto svoji činnost zatčena a do roku 1945 vězněna postupně v Praze, v Norimberku a nakonec v koncentračním táboře Ravensbrück. Po návratu do vlasti studovala ve večerní škole Městského dívčího reálného gymnázia v Praze 3, které ukončila roku 1946 maturitou. V letech 1945 - 1949 pracovala jako redaktorka a úřednice tiskového odboru Svazu národní revoluce a přitom studovala psychologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1950 - 1953 vyučovala na Vyšší hospodářské škole a potom se stala ředitelkou Jedenáctileté střední školy v Praze Košířích. Dálkově vystudovala pedagogiku na Vysoké škole pedagogické. Posledním jejím zaměstnáním bylo od roku 1959 učitelské místo na katedře pedagogiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde působila od roku 1968 jako docentka. Od roku 1977 byla členkou výboru a předsednictva Svazu českých spisovatelů.
Její prvotinou je lyrická próza z počátku 40. let Z upité číše. V polovině 50. let vydala povídky pod názvem Rozchody a setkání a následovaly knihy: Tajemství pro Barbaru, Plán na happy-end, Překročit vlastní stín, Trochu slunce do dlaní, Samota má stovky dveří, Kolikrát znovu začínat a Za sluncem třeba pěšky. Poslední román Hádanka od počátku do konce už nedokončila.
Přispívala do Učitelských novin, Tvorby, Pedagogiky, Socialistické školy, Hostu do domu, Vlasty, Literárního měsíčníku aj. Spolupracovala i s Českým rozhlasem.
Osobní fond získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1998 darem od druhého manžela B. Rotterové Jana Čápa. Obsahuje převážně její rukopisy (především její nedokončený román Hádanka od počátku do konce). Mezi cizími rukopisy je Friedova adaptace její povídky Samota má stovky dveří pro film. Dále je přiloženo několik tisků a fotografií autorky. Písemnosti jsou zpracovány pod přírůstkovým číslem 86/98.
       Osobní fond Boženy Rotterové je uložen v 1 kartónu a zahrnuje období 1964 - 1989.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace