Literární archiv Památníku národního písemnictví - Roubal František

Vyhledávání:
František Roubal
(1913)

František Roubal se narodil 29. 6. 1913 v Samšině u Sobotky. Otec byl zedníkem, matka uklízečkou.
Obecnou školu navštěvoval ve svém rodišti. Poté absolvoval klasické gymnázium Františka Lepaře v Jičíně. Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze ukončil ještě před uzavřením vysokých škol v roce 1939. Od ledna 1940 pracoval jako bezplatný právní praktikant. Tři roky byl totálně nasazen. 3. května 1945 se stal předsedou Revolučního národního výboru v obci Příchvoj. Poté pracoval postupně na ONV Jičín a Zemském národním výboru v Praze. Nakonec se stal podnikovým právníkem v n.p. Agrostroj Jičín a v n .p. Kolora Semily.
Literárně činný byl již za studií na gymnáziu. Používal pseudonym Vladimír Samšinský. Publikoval v různých regionálních i celostátních denících a časopisech. Napsal celkem 10 publikací: sbírky básní, eposy, romány atd.
Fragment osobního fondu Františka Roubala je uložen v Literárním archivu Památníku národního písemnictví v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 79/97 a obsahuje především strojopis románu Nemocní steskem, recenze jeho prací a tisky jeho básnických sbírek. Zahrnuje období cca 1944 – 1995.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace