Literární archiv Památníku národního písemnictví - Hadrbolec Karel

Vyhledávání:
Karel Hadrbolec
(1909-1986)

Narodil se 20. 12. 1909 ve Staré Boleslavi. Spisovatel, novinář, malíř.
Po smrti otce, který padl roku 1915 ve světové válce, se s matkou ze Staré Boleslavi odstěhoval do Benešova u Prahy a odtud do Tábora, kde studoval na místní reálce. Ve Vídni pak absolvoval dvouletou obchodní školu. V Praze se stal úředníkem importní firmy a současně si přivydělával hrou na housle v nočních podnicích.
V devatenácti letech se rozjel do ciziny; postupně pobýval v Itálii, Tyrolích, Francii a Španělsku, tehdy se blíže seznámil s francouzskými prozaiky J. Gionem a Ch.-F. Ramuzem, kteří výrazně ovlivnili jeho tvorbu (Ramuze také časopisecky překládal).
Po návratu do vlasti pracoval postupně v Jičíně a Brně jako redaktor v různých nakladatelstvích. Od roku 1938 do konce války žil v Mělníku. V roce 1945 se vrátil do Prahy, působil opět jako žurnalista, v 60. letech vystupoval před školním publikem jako profesionální vypravěč pohádek.
Jeho literární počátky byly spjaty s cestami po Provenci a Pyrenejích. Vrcholem romantického období se stal exotický román z prostředí Kapverdských ostrovů Sao Lopez, z francouzského prostředí vytěžil i reportáž Lurdské divadlo.
Po vypuknutí války přešel k domácím námětům a zároveň upustil od silné lyrizace dějů. Zpracoval uměleckým způsobem vlastní životopis (Syn plavce pískaře), analyzoval společenský život na malém městě, pranýřoval nezdravé poměry v umění (Agostina), pozornost věnoval i sociálním otázkám soudobé společnosti. Napsal také několik rozhlasových her, věnoval se též výtvarnému umění.
Fragment písemné pozůstalosti Karla Hadrbolce obsahuje část přijaté korespondence (Eduard Bass, František Halas, Jaroslav Havlíček, Alois Jirásek, František Křelina, Marie Majerová, A. C. Nor, Arne Novák, Charles Ferdinand Ramuz, Bohuš Stejskal, Fráňa Šrámek, Emil Vachek, Jan Werich) a zlomek korespondence odeslané, rukopisů a tisků. Pozůstalost uzavírá malý soubor fotografií.
Písemnou pozůstalost získal literární archiv Památníku národního písemnictví postupně pod přírůstkovými čísly 276/49, 43/63, 70/67, 16/74, 62/74, 25/75, 29/75, 117/78, 9/79. Po jejich zpracování fond zrevidovala, úvod a soupis sestavila Magdaléna Šrůtová. Je uložen ve dvou archivních kartónech, zahrnuje období 1907 - 1970.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace