Literární archiv Památníku národního písemnictví - Rudl Václav

Vyhledávání:
VÁCLAV RUDL
(1875 - 1958)

Narodil se 8. 9. 1875, zemřel 12. 3. 1958 v Nové Vsi u Branžeže, okres Mladá Boleslav. Berní úředník, bibliofil.
Po celý život působil jako berní úředník, nakonec jako vrchní berní ředitel v Mladé Boleslavi. V důchodu žil v nedaleké Nové Vsi u Branžeže. Kromě své záliby v bibliofilii sbíral i exlibris a pracoval v rotariánském hnutí. Již od konce 19. století také publikoval verše, povídky i publicistické články v různých novinách a časopisech, zvláště mladoboleslavských (Jizeran, Národní zájmy aj.).
Písemnosti Václava Rudla se nezachovaly v úplnosti. Malou část získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1990 (č. př. 49/90) - jsou to hlavně rukopisy Rudlových veršů a povídek. Část písemností získali již za Rudlova života různí sběratelé, takže např. v osobním fondu ing. Jiřího Olivy v literárním archivu Památníku národního písemnictví je velký soubor vzácné Rudlovy korespondence (F. Bílek, J. Čapek, J. Deml, A. Jirásek, J. Konůpek, A. Macková, E. Milén, A. Moravec, M. Novotný, V. Rabas, T. F. Šimon, O. Štáfl, S. Tusar, K. Vik, B. Vohánková aj.)
Fragment osobního fondu Václava Rudla je uložen v jednom archivním kartónu a zahrnuje období 1897 - 1944.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace