Literární archiv Památníku národního písemnictví - Hanuš Josef ThDr.

Vyhledávání:
ThDr. Josef Hanuše
(1876-1928)

Narodil se 6. ledna roku 1876 v Nových Ohnišťanech u Nového Bydžova, zemřel 21.  května roku 1928. Metropolitní kanovník u sv. Víta v Praze, docent srovnávací vědy náboženské na UK, člen Zemské školní rady a Národní rady, konsistoriální rada, komisař pro  náboženství na středních školách, doktor teologie.
Studoval na gymnáziích v Novém Bydžově a Jičíně, teologickou fakultu absolvoval v  Praze. Později se věnoval profesuře náboženství na středních školách. Po ročním studiu na  pařížské Sorbonně přednášel na pražské teologické fakultě dějiny různých náboženství. Napsal řadu vědeckých náboženských prací. Byl stálým přispěvovatelem do francouzských, belgických a anglických katolických listů. Byl také činný ve spolkovém životě českých katolíků. Pořádal několik lourdských poutí a výpravy na různé mezinárodní eucharistické kongresy. Stál v čele zahraničního výboru při komitétu pro přípravy oslavy svatováclavského milénia a napsal francouzsky a anglicky spisek o sv. Václavu pro informaci ciziny.
Pozůstalost je uložena v 5 archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 223/49. Časový rozsah fondu je 1886 - 1928, korespondence cizí výjimečně až k  roku 1939. Pozůstalost obsahuje vlastní doklady, korespondenci vlastní přijatou i odeslanou, korespondenci cizí, rukopisy vlastní i cizí, tisky a výstřižky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace