Literární archiv Památníku národního písemnictví - Havlín Josef

Vyhledávání:
Josef Havlín
(1886-1968)

Vlastním jménem Jožka Havlíková, provdaná Červinková, pak Kolmanová, spisovatelka a překladatelka.
       Narodila se 14. 3. 1886, zemřela 20. 5. 1968. Dcera Josefa Havlíka, spisovatele realistické skupiny devadesátých let, manželka básníka a spisovatele Jaroslava Kolmana - Cassia.
  Začala publikovat v 17 letech povídky ve Zlaté Praze a Světozoru. Ústředním tématem autorčinývh prací je problematika ženské emancipace. Postavení ženy ve společnosti dvacátých a třicátých let je obsahem jak románu Měštka, tak pěti knih povídek (Mozaika, Poslední flirt, Dámy ze společnosti, Doznané prohry, Žanka). Impresionisticky podbarvená drobnokresba žen nejrůznějších typů a společenského postavení, zpracovaná v  nerozsáhlých povídkách, je autorčiným nejvlastnějším žánrem.
Kormě tvorby původní překládala z  ruštiny Čechova, Andrejeva, Averčenka, Zoščenka, aj.
Podstatná část pozůstalosti byla získána darem od rodiny v  roce 1968, obsahuje kromě korespondence zejména rukopisy povídek a je uložena pod různými přírůstkovými čísly v  rozmezí 44, 143/29 - 64/68. Tento soupis zachycuje stav fondu k roku 1970 (5 archivních kartónů). Fond zahrnuje období 1886 - 1951.

Poznámka:
Protože autorka vystupuje během života celkem pod čtyřmi jmény, volili jsme pro  katalogizaci následující sjednocující systém: všechny rukopisy a výstřižky jsou zařazeny pod pseudonymem Josef Havlín, kterým své práce zásadně podepisovala. Pod tímto pseudonymem je řazena rovněž korespondence odeslaná a fotografie, v  každém případě je však v  závorce připojeno příslušné občanské příjmení (= Havlíková nebo Červinková nebo Kolmanová). U korespondence přijaté uvádíme na prvním místě občanské jméno adresátky, v závorce je potom připojen pseudonym Josef Havlín.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace