Literární archiv Památníku národního písemnictví - Herold Josef Věnceslav

Vyhledávání:
Josef Věnceslav Herold
(1850-1908)

Politik a advokát, jeden z vůdců nár. strany svobodomyslné, intendant Národního divadla. Narodil se 22. října 1850 v Praze Vršovicích, zemřel 4. května 1908.
Na gymnáziu u piaristů soustřeďoval kolem sebe studenty a společně vydávali české literární sborníky. Již při studiu práv se zúčastňoval národního a politického dění. Založil ve Vršovicích Besedu a Sokol. V roce 1874 byl promován na doktora práv. Stal se jednatelem klubu národní strany svobodomyslné o jejíž rozvoj měl velké zásluhy. V osmdesátých letech byl zvolen do městského zastupitelstva, kde byl od r. 1888 členem městské rady. V roce 1891 byl delegován do rady říšské a v roce 1896 se stal intendantem královského českého divadla a členem Pražské konzervatoře.
Vynikal jako obratný řečník a i jako odborník ve věcech autonomie a školství. Herold byl prozíravý a střízlivý politik, obránce práv českého národa. I jako právník se těšil velmi dobré pověsti.
Fragment jeho pozůstalosti obsahuje korespondenci, rukopisy básní a fotografie a je uložen v LA PNP v jednom kartónu pod přírůstkovým číslem 42/58. Zahrnuje období 1968 – 1905.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace