Literární archiv Památníku národního písemnictví - Heřman Miroslav

Vyhledávání:
Miroslav Heřman
(1903-1971)

Narodil se 28. 10. 1903 v Praze, zemřel 10. 10. 1971 rovněž v Praze. Literární kritik, historik a editor, překladatel.
Vystudoval gymnázium v Benešově u Prahy a po maturitě v roce 1924 slovanskou filologii u prof. Jiřího Horáka a Alberta Pražáka na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Studia dokončil v roce 1938 doktorátem a završil titulem kandidáta věd.
Byl zaměstnán jako knihovník v pražské městské knihovně, od roku 1949 byl odborným pracovníkem Ústavu pro českou literaturu ČSAV v Praze.
Ve své literární činnosti se zabýval ruskou literaturou (V. G. Bělinskij, M. Gorkij), z níž i hodně překládal. Později se soustředil na období národního obrození, zvláště na osobnosti Josefa Dobrovského, Boženy Němcové aj. Z novější literatury ho zaujala Anna Maria Tilschová.
Fragment osobního fondu Miroslava Heřmana získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1990. Obsahuje několik dopisů a rukopisů, mj. Heřmanův překlad divadelní hry A. N. Tolstého Petr První a rukopisy dvou básní Františka Hrubína. Je uložen v jednom archivním kartónu a zpracován pod přírůstkovým číslem 51/90. Zahrnuje písemnosti z období 1922 - 1969.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace