Literární archiv Památníku národního písemnictví - Hilar Karel Hugo

Vyhledávání:
Karel Hugo Hilar
(1885-1935)

Spisovatel a režisér, ředitel Národního divadla. Vlastním jménem K. H. Bakule. Narodil se 5. listopadu 1885 v Sudoměřicích u Bechyně, zemřel 6. března 1935 v Praze. R. l913 se dostal do Vinohradského divadla jako režisér, v roce 1919 se stal šéfem. Roku 1921 přešel do Národního divadla a stal se zde ředitelem. Za Hilarem přešlo do ND mnoho jeho hereckých odchovanců. Své názory na práci režiséra v divadle, na divadlo a jeho společenské poslání, na drama a jeho scénické problémy rozvinul v esejistických knihách Divadelní promenády, Boje proti včerejšku a Pražská dramaturgie. Kladl důraz na kolektivní hereckou tvrobu, vychoval celou hereckou generaci v čele s Václavem Vydrou.
Od roku 1913 redigoval 11 ročníků Moderní bibliotéky, kde také publikoval své portrétní studie. Shrnul je pak v knihu Odložené masky (1925). Pokoušel se také o vlastní literární tvorbu básnickou, prozaickou i dramatickou. Hilarova studie Viktor Dyk, esej a jeho ironie je klíčem k jeho pojetí scénické komiky.
Fragment pozůstalosti K. H. Hilara je uložen v LA PNP v jednom kartónu pod přírůstkovými čísly v rozmezí 200/35 – 35/68. Zahrnuje období 1904 – 1939.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace