Literární archiv Památníku národního písemnictví - Hilbert Kamil

Vyhledávání:
Kamil Hilbert
(1869-1933)

Narodil se 12. února 1869 v Lounech, zemřel 25. června 1933 v Praze.
Studoval na Vyšší průmyslové škole v Plzni, u architekta Maxe Fleischera ve Vídni a na Akademii výtvarných umění ve Vídni u profesora Luntze. V roce 1895 ukončil studia a vrátil se do Prahy. Od roku 1896 byl v rodných Lounech, kde vystavěl tři školy, sokolovnu a deset domů. Dále se bezúspěšně účastnil několika soutěží (většinou 2. místo). Navrhoval výstavbu domů v Praze, ale i jinde v Čechách a na Moravě, např. v pražském Podskalí dva domy pro lounské cukrovary. Postavil kostel ve Štěchovicích, křestní kapli ve Velkých Čakovicích, dostavěl a rekonstruoval kostel v Kouřimi, kostely v Domažlicích, v Lounech, v Čáslavi, v Nymburce, v Mělníku, v Plzni, kostel sv. Martina ve zdi v Praze, baziliku v Třebíči, hrady Křivoklát a Štramberk a vnitřní části na Karlštejně. Jeho celoživotní prací se však stalo dostavění Svatovítské katedrály v Praze. V roce 1899 byl zvolen vedoucím stavitelem po Josefu Mockerovi. Za vědeckým účelem dal odkrýt východní kryptu a nalezl hroby pražských biskupů a prvních dvou stavitelů katedrály Matyáše z Arrasu a Petra Parléře. Objevil tam i základy Václavovy rotundy a Spytihněvovy baziliky. Výzdobu katedrály svěřil novodobým českým umělcům, Bílkovi, Čermákovi, Pokornému, Kyselovi, Muchovi, Svolinskému, Brunnerovi aj. V roce 1929 dílo definitivně dokončil a dostal čestný doktorát technických věd. Ocenění se mu také dostalo tím, že v triforiu chrámu sv. Víta je jeho kamenná busta. Napsal několik umělovědeckých prací, např. Metropolitní chrám sv. Víta v Praze nebo Plzeňsko. Za svůj život se zúčastnil i mnoha výstav.
Osobní fond Kamila Hilberta obsahuje pouze část jeho korespondence (největší celky tvoří dopisy M. Dvořáka, K. B. Mádla, J. V. Myslbeka, A. Podlahy, K. Špillara, M. Švabinského a Z. Wirtha) a je uložen v třech archivních kartónech pod přírůstkovými čísly 548/35 a 70/51 a zahrnuje období 1908 - 1933.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace