Literární archiv Památníku národního písemnictví - Hink Otakar

Vyhledávání:
Otakar Hink
(1885-1964)


Narodil se 25. 1. 1885 v Postoloprtech, zemřel 1. 9. 1964 v Praze. Středoškolský profesor, překladatel, divadelní ochotník a režisér.
Po ukončení základní školy začal navštěvovat gymnázium v Jičíně, střední školu dokončil v Praze, kam se rodina přestěhovala. Poté začal studovat na Karlově univerzitě obor čeština – francouzština, státní zkoušky vykonal v roce 1908.
V letech 1909 – 1913 působil jako suplent postupně na státní reálce v Jičíně a Praze. V roce 1913 se stal definitivním profesorem na reálce v Nové Pace, v roce 1921 byl přeložen na státní reálné gymnázium do Prahy, kde setrval až do svého odchodu do výslužby v roce 1948.
Již v době svých studií se začal věnovat divadlu a překladatelství. Překládal divadelní hry, které byly hrány nejen na ochotnických jevištích, ale i na všech velkých divadlech. Jako herec i režisér se uplatnil zejména v pražském divadle Měšťanská beseda, kde působil dlouhá léta.
Fragment písemné pozůstalosti Otakara Hinka obsahuje malý soubor dokladů osobních a rodinných, korespondence vlastní a cizí, tisků a výstřižků, fond uzavírá soubor fotografií týkající se jeho divadelní činnosti.
       Pozůstalost získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1965 pod přírůstkovým číslem 72/65. Fond zpracoval Vladimír Hellmuth Brauner, zrevidovala, úvod a soupis sestavila Magdaléna Šrůtová. Je uložen v jednom archivním kartónu, zahrnuje období 1898 - 1964.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace