Literární archiv Památníku národního písemnictví - Skružný Josef

Vyhledávání:
JOSEF SKRUŽNÝ
(1871 - 1948)

Narodil se 15. 3. 1871 v Praze v Dolní Krči, zemřel 12. 5. 1948 na Zbraslavi.
Původně byl kameníkem, řemesla však brzy zanechal a začal přispívat do humoristických časopisů. Roku 1890 byl nakladatelstvím Josefa Vilímka povolán do redakce Humoristických listů, kde působil nepřetržitě přes 30 let. Od roku 1909 tyto listy redigoval samostatně.
Někdy vystupoval pod krycím jménem Venoušek Huňáček - Dolejš. Psal drobné satiry, humoresky, grotesky a minutové detektivky, vydal přes 25 humoristických románů, vynikl však především v dramatické tvorbě. Je autorem třiceti aktovek a dvaceti celovečerních her, z nichž některé byly zfilmovány, např. Falešná kočička, Venoušek a Stázička, Žabec aj.
Osobní fond Josefa Skružného obsahuje především přijatou korespondenci doplněnou fotografiemi herců s věnováním. Cenné jsou rukopisy divadelních scénářů Falešná kočička, Na lešení a Tisíc a jedna noc. Významnou část fondu tvoří také fotografie z divadelních inscenací, rodinné a přátel (mezi nimi osobní portrét Ignáta Herrmanna). Najdeme mezi nimi řadu snímků Marie Laudové - Hořicové, Zdeny Kafkové a Féni Tuttové, představitelek hlavních rolí v několika Skružného dramatech. Připojeny jsou i výstřižky a několik dokladů.
Fond byl získán do archivu Národního muzea pod přírůstkovými čísly 270/48, 311/49, 63/64, 104/69. Zahrnuje období 1890 - 1948 a je uložen v jednom archivním kartónu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace