Literární archiv Památníku národního písemnictví - Slavík Josef

Vyhledávání:
Josef Slavík
(1806-1833)

Narodil se 26. března 1806 v Jincích, zemřel 30. května 1833 v Budapešti. K houslím ho přivedl jeho otec, který byl učitelem v nedalekých Hořovicích.
Protože projevoval k houslové hře nadání, dostal se za podpory hraběte Eugena z Vrtby v roce 1817 na pražskou konzervatoř, kde studoval housle u B. V. Pixise do roku 1822. Dobrovolně u něj pak ještě rok zůstal. Po ukončení studia byl v letech 1823 - 1826 angažován do orchestru Stavovského divadla v Praze. Pořádal řadu koncertů v Praze, Vídni, či lázeňských městech. Díky svému nadání a technické kvalitě byl přirovnáván k N. Paganinimu a také byl sám „českým Paganinim“ nazýván. V roce 1825 získal neplacené místo eléva v orchestru císařské dvorní kapely ve Vídni a roku 1829 přešel do orchestru vídeňské opery.
Přátelil se s řadou významných českých i zahraničních osobností. S K. Macháčkem pracoval na překladu Mozartova Dona Juana, Franz Schubert mu věnoval svou Fantazii C. op. 159. Znal se s Chopinem i samotným Paganinim.
18. dubna 1833 uskutečnil poslední vídeňský koncert, jehož úspěch byl mimořádný. Pak odjel na koncertní turné, při kterém měl navštívit Budapešť, Brno, Lvov a jiná místa. Cesta však byla ukončena v Budapešti 30. května 1833 Slavíkovou smrtí. Zemřel ve věku 27 let na střevní tyfus. Jeho ostatky byly ještě téhož roku slavnostně převezeny na pražský Vyšehrad. V roce 1892 byla Slavíkovi odhalena pamětní deska na jinecké škole a později i na jeho domě.
Josef Slavík je považován za prvního českého houslistu, který před Paganinim vytvořil typ romantické houslové virtuosní hry a skladby. Zároveň je považován za zakladatele slavné houslové školy spolu s Laubem a Ondříčkem.
Sám složil několik skladeb - hlavně houslové koncerty s klavírním nebo orchestrálním doprovodem.
Písemnou pozůstalost Josefa Slavíka tvoří doklady o studiu jeho syna Bohuslava, cizí korespondence, týkající se výročních oslav jeho narození, dále opisy článků a básní o něm, jeho bibliografie, nekrolog, připojena je i řada výstřižků, několik tisků a fotografií. Pozůstalost je uložena v jednom archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 78/63 a zahrnuje období 1818 - 1906.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace