Literární archiv Památníku národního písemnictví - Holuby Josef Ludovít

Vyhledávání:
Josef L´udovít Holuby
(1836-1923)


Jozef Ľudovít Holuby patřil mezi významné osobnosti slovenské kultury v 80. a 90. letech 19. století. Pozoruhodný byl i jeho podíl na úsilí o všestranný rozvoj vzájemných bratrských vztahů mezi Čechy a Slováky.
Narodil se 25. března 1836 v Lubině. Byl přírodopiscem, ale jeho odborné zájmy se postupně soustředily především na slovenský folklór a lidovou slovesnost. Stal se významným sběratelem lidových pověr o přírodních jevech, rostlinách a zvířatech. Velký význam mělo jeho dlouholeté přátelství s Aloisem Jiráskem, jemuž poskytoval základní informace o Slovensku v době přípravy na Bratrstvo. Zemřel v Pezinku 15. června 1923.
Písemná pozůstalost Jozefa Ľudovíta Holubyho je uložená v Literárním archivu Matice slovenské v Martině jako zpracovaný fond číslo 56. Obsahuje 1 893 jednotek ve 20 archivních kartónech; jejich soupis byl vydán tiskem Maticí slovenskou v Martině.
Písemnosti J. L. Holubyho, shromážděné v literárním archivu PNP, doplňují pozůstalost o nepatrné torzo Holubyho rukopisů a jsou uloženy v 1 archivním kartónu. Zachycují období cca 1912 - 1919.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace