Literární archiv Památníku národního písemnictví - Holzbachová Mira

Vyhledávání:
Mira Holzbachová
(1901-1982)


Narodila se 10. 4. 1901 v Kroměříži, zemřela 18. 5. 1982 v Praze.
Tanečnice a choreografka, členka Devětsilu a spoluzakladatelka Osvobozeného divadla, novinářka a autorka cestopisů.
Studovala tanec na Státní konzervatoři v Praze, na Dalcrozeově škole v Hellerau ve Švýcarsku a u Rudolfa Labana v Hamburku. Byla členkou Devětsilu, působila v Osvobozeném divadle, později založila vlastní pohybové a hudebně-taneční učiliště a Nové avantgardní studio. Po dobu okupace (v letech 1939 - 1946) žila ve Spojených státech amerických, cestovala také po Mexiku a Španělsku. Po válce se vrátila do vlasti a angažovala se v politice – stala se členkou Komunistické strany Československa. Podílela se na programech lidové zábavy (LIZA). Roku 1948 se stala choreografkou Armádního uměleckého souboru.
V deníku Mladá fronta vedla vlastní rubriku „Co tomu říkáte vy?“, ve které se zajímala o názory občanů. Působila také v rozhlase a televizi, věnovala se přednáškové činnosti. Napsala knihu indiánských pohádek Děti tropického slunce, cestopis Amerika, Země Indiánů a knihu Bavte se s námi, v níž shrnula hlavní ideové zásady a směrnice LIZY.
Roku 1961 obdržela státní vyznamenání Za zásluhy o výstavbu, téhož roku se stala zasloužilou umělkyní. Od roku 1976 byla držitelkou Řádu práce.
Osobní fond Miry Holzbachové dokumentuje převážně její přednáškovou činnost, působení v tisku a její ideová dramata. Zajímavé jsou materiály o životě Indiánů.
Literární pozůstalost získal Literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1985, v přírůstkové knize je evidován pod číslem 76/85. Fond je uložen ve 4 archivních kartonech, zahrnuje časové období 1925 - 1979.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace