Literární archiv Památníku národního písemnictví - Honzáková Anna

Vyhledávání:
Anna Honzáková
(1875-1940)


Narodila se 16. listopadu 1875 v Kopidlně, zemřela 13. října 1940 v Praze.
Pocházela z lékařské rodiny, otec působil jako lékař v Kopidlně, bratr Bedřich se stal lékařem v Hradci Králové. I ona toužila stát se lékařkou. Vystudovala první českou střední dívčí školu Minervu (třebaže maturitu musela dělat na pražském Akademickém gymnáziu) a potom lékařskou fakultu pražské univerzity, v roce 1902 se stala první českou v Praze promovanou lékařkou. Její předchůdkyně (např. Bohuslava Kecková) musely studovat soukromě a promovaly v cizině, převážně ve Švýcarsku.
Působila v Praze, věnovala se hlavně gynekologii a porodnictví. Od roku 1905 byla školní lékařkou dívčího reálného gymnázia Minerva. V roce 1903 vydala spis Jak Chrániti dítě nákazy tuberkulózní, později napsala životopis MUDr. Anny Bayerové, první české lékařky. Další její články a studie vycházely časopisecky a věnovaly se jak otázkám lékařským, tak problematice ženského studia a ženského hnutí vůbec.
Písemnosti MUDr. Anny Honzákové byly do Literárního archivu Památníku národního písemnictví předány spolu s písemnostmi její sestry prof. Albíny Honzákové, odkud byly vyčleněny a zpracovány jako samostatný osobní fond, který je uložen ve dvou archivních kartónech pod přírůstkovým číslem 29/61. Obsahuje osobní i rodinné doklady, korespondenci, několik vlastních i cizích rukopisů, tisků,výstřižků a fotografií. Zahrnuje období 1895 – 1943.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace