Literární archiv Památníku národního písemnictví - Sontágová Jindřiška

Vyhledávání:
Jindřiška Sontágová
(1806-1854)

Světová sopranistka, vlastním jménem Sontag Henriette Gertrude Walpursig, se narodila 3. 1. 1806 v Koblenci, zemřela 17. 6. 1854 v Mexiku. Je pohřbena v klášteře Marienthal u Wóstrowce-Ostritz v saské Lužici. U nás je často uváděna jako Jindřiška /Jetty/ Sontágová.
Pochází z německé herecké rodiny činné přechodně v Praze. Vystoupila na jevišti již v 6 letech v Kauerově Donaweibchen. Na pražské konservatoři (1817 – 1821) byla žačkou komponisty Bayera a altistky Marie Čejkové.
Obecně byla uznávaná za jednu z nejlepších zpěvaček své doby, slavila triumfy zvláště ve Vídni, Lipsku, Berlíně, Paříži a Londýně neobyčejným rozsahem (d až e3), lahodou svého hlasu, jeho mistrovským ovládáním i hloubkou hudebního podání. Vynikla zejména v úlohách Zerliny ve Figarově svatbě, Elvíry v Puritánech (Bellini), Marie v Dceři pluku (Donizetti), Rosiny v Lazebníku sevillském (Rossini).
Po sňatku s hrabětem Carlem Rossim, vyslancem Sardinie v Haagu, zanechala divadelní dráhy (1830). K plné umělecké činnosti se z finančních důvodů vrátila po revolučním roce 1848, kdy její manžel byl zbaven svého postavení. Vystupovala znovu v Londýně, Paříži, Německu a v Praze. V roce 1852 podnikla sice triumfální, ale přesto osudné turné po Americe. Při svém vystupování v italské opeře v Mexiku podlehla cholerové epidemii.
        Fragment pozůstalosti Jindřišky Sontágové věnoval literárnímu archivu Antonín Vrťátko. Obsahuje zejména korespondenci Jindřišky Sontágové a korespondenci rodinnou. Je doplněna studijními materiály Antonína Vrťátka, které se týkají rodiny J. Sontágové. Fond je uložen v 1 archivním kartónu pod přírůstkovým číslem 2/1870. Zahrnuje období 1825 – 1885.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace