Literární archiv Památníku národního písemnictví - Spěváček Otomar

Vyhledávání:
Otomar Spěváček
(1893 - 1981)

Patřil k nejvýznamnějším pražským sběratelům písemných památek. Jeho životní osudy nejsou přesně známy. V roce 1970 nabídl sbírku literárnímu archivu Památníku národního písemnictví, který ji zakoupil pod přírůstkovými čísly 28/70 a 134/70.
Sbírka byla velmi různorodá, a proto nebyla uchována jako celek. Byly z ní vytříděny a samostatně zpracovány písemné pozůstalosti pedagoga Jiřího V. Klímy a redaktora Josefa Miroslava Hovorky. Další písemnosti, které O. Spěváček získal dary nebo koupí, byly přičleněny k písemným pozůstalostem příslušných osobností. Jde o větší celek písemností knihkupce Leoše K. Žižky a celou řadu menších celků (nakladatel Jan Otto, literární historik František Bílý aj.) a jednotlivin.
V písemné pozůstalosti Otomara Spěváčka byla ponechána jeho osobní a rodinná korespondence (zajímavé jsou dopisy malíře Josefa Lhoty a herce Zdeňka Štěpánka), rukopisné poznámky, rukopisy věnované O. Spěváčkovi jeho osobními přáteli (J. Doležal-Pojezdný, F. Springer, E. Svoboda aj.) a jeho sbírka autografů.
Písemná pozůstalost Otomara Spěváčka je uložena v 1 archivním kartónu pod přírůstkovými čísly 28/70 a 134/70 a zahrnuje období 1892 - 1968.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace