Literární archiv Památníku národního písemnictví - Steinbachová-Komzáková Marie

Vyhledávání:
Marie Steinbachová-Komzáková
(1849-?)


Narodila se roku 1849, datum úmrtí není známo.
Učitelka, pianistka.
S rodiči a dvěma sourozenci (sestra Karolina a bratr Karel) bydlela v Netěchovicích u Týna nad Vltavou. Otec Karel (1823 - 1893) byl vyhlášeným kapelníkem, velice oblíbeným a nadaným. Složil mnoho melodických skladeb, sestavil v Praze smyčcový orchestr, řídil i kapelu pražských ostrostřelců a účinkoval v Hamburku, ve Vídni apod. Nejdéle působil jako vojenský kapelník.
Také bratr Karel (1850 - 1905 - zahynul tragicky v Badenu u Vídně) se stal kapelníkem a dirigoval orchestr ve Vídni, kam za ním otec často dojížděl. O obou lze najít podrobné informace v Československém hudebním slovníku osob a institucí z roku 1963.
Matka vedla své dcery ke vzdělání a naučila je společenskému chování. Marie se stala nakonec učitelkou. Byla to inteligentní žena s vybroušeným chováním a znamenitá pianistka, o jejíž umění byl zájem ve společnosti. Mezi její přátele patřili např. František Ladislav Rieger, Ignát Herrmann aj. Později se provdala za plukovníka Steinbacha, jenž byl přítelem jejího otce a spolu měli dceru nezjištěného jména a syna Karla.
Osobní fond Marie Steinbachové-Komzákové obsahuje malou část korespondence přijaté (dopisy F. L. Riegra svědčí o úctě a přátelství), odeslané a cizí, dále několik cizích rukopisů, oddíl tisky a výstřižky (články týkající se smrti bratra Karla v Badenu) a jednu fotografii. Fond získal archiv Národního muzea v letech 1935 - 1936 (č. př. 315/35, 140/36) Poté byl delimitován do Památníku národního písemnictví. Je uložen v jednom archivním kartonu a zahrnuje období 1863 - 1939.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace