Literární archiv Památníku národního písemnictví - Stivínová Marie

Vyhledávání:
Marie Stivínová
(1886-1960)

Narodila se 20. října 1886, zemřela 16. července 1960. Byla dcera mlynáře L. Kříže, naposledy v Berouně. Roku 1909 se provdala za Karla Stivína, stavitele u magistrátu, který zemřel r. 1913. Z rodiny Stivínovy se pak stýkala pouze se spisovatelkou Marií Majerovou. Do roku 1928 bydlela v Kounicově ulici v Praze IV. Mezi přáteli měla několik spisovatelů a její nejlepší přítelkyní byla Božena Benešová. Dále se stýkala více i s Richardem Weinerem, který bydlel jako podnájemník v Kounicově ulici, s Růženou Svobodovou, F. X. Šaldou, Marií Pujmanovou. Na návštěvy k ní chodíval i Ladislav Klíma a ojediněle Franz Kafka. Od roku 1929 přesídlila na Hanspaulku a zároveň budovala s malířem Františkem Horkým zahradu, později zahradnictví s alpinkami v Černolicích (samota v Potokách). Během druhé světové války se četní návštěvníci, milovníci alpinek, stávali i jejími přáteli. Tak jezdívali do Černolic ze spisovatelů alpinkář Neumann – později Horný, Josef Čapek, Ivan Olbracht, Vladislav Vančura, později někteří další spisovatelé z mladší generace. Během druhé světové války měl Vladislav Vančura ukryty v Černolicích některé rukopisy.
Ačkoliv sledovala naši i zahraniční literaturu, sama Marie Stivínová nepublikovala, leda užitkové práce jako katalog alpinek, který doprovázela i kresbičkami.
Literární pozůstalost byla získána roku 1961 od rodiny a je uložena v 1 archivním kartónu pod přírůstkovými čísly 42, 57/61. Zahrnuje období 1916 – 1937.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace