Literární archiv Památníku národního písemnictví - Hurikán Bob

Vyhledávání:
Bob Hurikán
(vl. jm. Josef Peterka)
(1907-1965)

Narodil se 16. 4. 1907 v Praze, zemřel 2. 6. 1965 v Benešově u Prahy. Spisovatel, novinář, propagátor trampského hnutí.
Po vyučení nástrojářem pracoval v různých pražských závodech. Od roku 1916 byl organizovaným skautem, stal se jedním z prvních propagátorů trampingu v Čechách, pomáhal zakládat trampské osady v Posázaví a na Berounsku. Byl čelným funkcionářem Unie trampských osad a čestným členem mnoha z nich.
V této době začal přispívat do nejrůznějších časopisů, v nichž uveřejňoval články a reportáže s trampskou tematikou. Stal se známým jako autor dobrodružných románů z amerického Divokého západu (Pobožný střelec, Jezdci z Arizóny, Toronto) a románů z českého trampského prostředí (Stopař Gassidy, Zálesák od Zlaté řeky). Působil jako redaktor a reportér v řadě časopisů a novin (Tramp, Naše osady, Ahoj, Polední list aj.).
V poválečných 50. letech byl zakázaným autorem, vrátil se ke své původní profesi a vypomáhal na stavbě Slapské přehrady.
Fragment písemné pozůstalosti Boba Hurikána obsahuje zlomek přijaté korespondence (Zdeněk Matěj Kuděj), korespondence odeslané a rukopisů vlastních. Nejzajímavější část tvoří soubor zápisníků, mnohdy ilustrovaných.
Písemnou pozůstalost získal literární archiv Památníku národního písemnictví v roce 1967 pod přírůstkovým číslem 194/67. Fond zpracoval Antonín Boháč, zrevidovala, úvod a soupis sestavila Magdaléna Šrůtová. Je uložen v 1 archivním kartónu, zahrnuje období 1930 - 1998.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace