Literární archiv Památníku národního písemnictví - Husová Marie

Vyhledávání:
Marie Husová
(1902-1990)


Narodila se 5. května 1902 v Benátkách nad Jizerou, zemřela 26. února 1990 v Kosmonosích.
Vystudovala gymnázium v Písku a po vysokoškolských studiích působila jako středoškolská profesorka v Prievidzi, Litoměřicích a Mladé Boleslavi. Vyučovala češtinu, latinu, řečtinu a ruštinu.
Do literatury vstoupila pod pseudonymem Petr Tichý svou prvotinou - prózami Jiskry na sněhu (1942). Další knihou byl román milostné deziluze Zelená tvrz (1944). Básnická sbírka Zapsáno do větru vyšla v soukromém nákladu 200 číslovaných výtisků v Nových Benátkách (1940). Dalšími jejími díly jsou cyklus próz Světlý kruh a román Vinice zaslíbení.
Významnou součástí díla Marie Husové je její činnost překladatelská, zvláště z klasických jazyků; nejznámější jsou její překlady Livia pro Antickou knihovnu.
Písemnosti Husové získal literární archiv Památníku národního písemnictví od autorky v letech 1985 - 1986. Značnou část fondu tvoří rukopisy jejích veršů, povídek a novel (Cesta, Šípková růže, Muž s pláštěm, Odcházející města atd.). Jsou tu i rukopisy jejích některých vydaných prací. Z fragmentu korespondence jsou nejzajímavější dopisy Zdeňka Kalisty, Ludvíka Kundery a Jaroslava Ludvíkovského. Připojeno je několik výstřižků a tisků. Celá pozůstalost je uložena ve dvou archivních kartónech pod přírůstkovými čísly 113/85, 97/86 a zahrnuje období 1917 - 1986.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace